46 nye porte til Europa
DHL Freight har samlet tre af sine afdelinger i en ny stor termina i Taulov
Transportfirmaet DHL åbnede 1. juni deres nye terminal i Taulov. Og den er stor: Hele 5.700 kvadratmeter og med 46 porte, hvor lastbiler kan holde, mens de lastes eller losses.
“Vores første biler rullede ind på terminalen søndag aften den 1. juni klokken 20. Siden har det kørt ganske godt - men selvfølgelig med enkelte småting, der skal justeres,” siger den administrerende direktør i DHL Freight Danmark, Ole Mørk i en telefon fra Tallinn, Estland.
“Der er flere grunde til, at vi valgte at placere vores terminal netop i Taulov,” siger han.
For det første er der hensynet til DHLs mange fynske transporter, som alligevel skulle gennem Taulov-området.
For det andet er der hensynet til DHLs mange transporter til Norge og Sverige, som ville få for langt, hvis terminalen lå længere mod syd.
For det tredje er der hensynet til de mange transporter til Tyskland, som ville få for langt, hvis terminale lå længere mod nord.
Og endelig er der hensynet til transporterne fra Sjælland, som skulle køres længere, hvis terminalen lå et andet sted.
“Lige med hensyn til Sjælland, er der nu langt mest tale om transporter til Sjælland. Der er ikke meget industri og produktion på Sjælland, og dermed heller ikke megen transport ud af Sjælland. Jylland er jo Danmarks fabrik,” siger Ole Mørk.
Vækst og arbejdspladser
DHL ejer ikke selv den nye terminalbygning. Det gør Kolding-firmaet Daugaard Pedersen, der også har stået for opførelsen og nu lejer ud til DHL.
“Vi har mulighed for at udvide med yderligere 2.000 kvadratmeter. Og det er ikke usandsynligt, at vi får brug for det, for vi vækster. Vi tror på fremtiden,” siger Ole Mørk.
Terminalen har cirka 35 arbejdspladser, hvilket ret præcist svarer til de arbejdspladser, DHL samtidig nedlagde i Padborg, Esbjerg og Skanderborg.
“Hellere drive én stor terminal end tre mellemstore,” lyder det fra Ole Mørk.
Terminalen har ingen nævneværdig lagerkapacitet.
“Vi kan se, at der ligger en del tomme lagerbygninger rundt om i Trekantområdet. Så vi skulle ikke også bygge en. Derfor holder vi os til etablere en terminal,” siger Ole Mørk.