Erhvervslivet tages grundigt med på råd
Fredericia Kommune skal tilrettelægge en ny erhvervsstruktur. Og det er erhvervsfolkene med til
“Vi er jo sammen om byen. Derfor giver det også god mening at være sammen om det her,” siger Pernelle Jensen (V).
Hun er formand for byrådets særlige Erhvervskontakt-udvalg. Det tre mand store udvalg skal komme med et oplæg til en helt ny erhvervsstruktur i kommunen. En struktur, der så skal vedtages af byrådet.
“Målet er, at vores eksisterende virksomheder skal plejes, og nye skal skabes og lokkes til,” siger Pernelle Jensen.
I sidste ende handler det om at give erhvervslivet så gode vilkår, at det skaber arbejdspladser og generer skattekroner.
“Men det er også tanken, at en ny struktur skal skabe mere samhørighed,” siger udvalgsformanden.
Struktur og samarbejde
Når en kommune fastlægger sin erhvervsstruktur, handler det om at etablere en samarbejdsform med erhvervslivet. Og det kan gøres på mange forskellige måder.
“Derfor er vi i år på tur rundt til en række kommuner for at se på, hvordan andre arbejder. Nogle steder fungerer strukturen rigtig godt, og det skal vi lære af,” siger Pernelle Jensen.
Hun glæder sig over, at kommunerne gerne lærer fra sig, selvom de i nogle sammenhænge kan se hinanden som konkurrenter.
“Vi besøger også en række af Fredericias virksomheder for at snakke med dem,” siger hun.
Møderne arrangeres uden en stram dagsorden, således at både politikerne og virksomhederne ret frit kan lade snakken vandre derhen, de selv mener der er brug for. Og det har vist sig at være endog meget konstruktivt, fortæller Pernelle Jensen.
“Virksomhederne kommer med konkrete forslag til forbedringer. I stedet for kun at pege på problemer og forhold, der ikke fungerer”, siger hun.
Endelig er der basis for at se på, om Fredericia Kommunes udbudspolitik skal ændres. Blandt andet i forsøget på at lade mindre og lokale virksomheder komme til.
“Vi skal selvfølgelig overholde regler og love. Men jeg vil da gerne tilgodese det lokale erhvervsliv,” siger Pernelle Jensen.
Ikke bare snak
Når en gang fremtidens samarbejdsform skal fastlægges, er det vigtigt, at alle parter kan se sig selv i den nye struktur.
Men det betyder ikke nødvendigvis, at alle parter altid skal have indflydelse på alting. For så kan sagerne nogle gange gå i stå.
“Det vigtigste for mig er ikke, at alle får indflydelse. Det vigtigste for mig er, at det virker,” siger Pernelle Jensen.
Forberedelserne til en ny erhvervsstruktur forventes at tage et lille års tid. Til november regner Pernelle Jensen med, at udvalget fremlægger sine anbefalinger,
“Indtil da bruger vi tid og energi på at forberede os og finde den helt rigtige samarbejdsform. Vi analyserer det ordentligt og helt ud i hjørnerne. Det er et stort, men vigtigt arbejde. Og det er spændende at være en del af,” siger Pernelle Jensen.