Brænd ikke heksen på affalsdsbål
Et sankthansbål skal ikke bruges til at brænde affald
Mandag den 23. juni bliver der tændt sankthansbål over hele landet.
Og nogle benytter lejligheden til at komme af med lidt affald. Mange er nemlig ikke bevidste om den forurening, de derved udsætter sig selv og miljøet for. Det er langt fra ligegyldigt, hvad der lægges i sankthans-bålet. Hvis du vil være med til at skåne miljøet, er det vigtigt, at du holder bålet rent.
"Rigtig meget af det affald, vi ser på sankthans-bålene, er behandlet træ, gulvtæpper og byggematerialer som f.eks. gips og ledninger. Røgen fra et bål, der er fyldt med affald, er giftig og sundhedsskadelig for både mennesker og miljø. Vi bør derfor alle være med til at sikre, at bålene er fri for affald," siger Martin Frank Mogensen fra Sønderborg Kommunes miljøafdeling.
Et rent bål bør kun består af rent træ, kvas og haveaffald.
Martin Frank Mogensen siger videre:
"Vi har været ude for, at Brand og Redning sankthansaftener har måttet bruge ressourcer på at slukke bål med meget affald i. Det er jo på den ene side godt, at miljøforureningen stoppes, men på den anden side bør deres ressourcer stå til rådighed for mere alvorlige situationer. Med et rent sankthans-bål tager du positivt hensyn til både dine medmennesker og miljøet. Affald skal afleveres på kommunens containerpladser."
Et andet godt råd er at rode rundt i bålet, før det tændes, så dyr, der har fundet sig et hyggeligt hjemsted i bunken, bliver skræmt væk i tide.