Fortsæt til indhold

Ny asfalt på Ringstedvej ved Skovhusvænge

Arkiv
Arkiv

VEMMEDRUP: Asfalten på Ringstedvej ved Skovhusvænget i Vemmedrup har mindre revner, og det vil Køge Kommune reparere for at forbedre vejen.
Det er nu et år siden, Køge Kommune lavede et helleanlæg for at give krydsende cyklister mere sikkerhed på Ringstedvej ved Skovhusvænget.
Derfor var kommunens medarbejdere for nylig ude for at se, om helleanlægget virkede efter planen. I den forbindelse blev det opdaget, at vejens asfalt havde mindre revner, som typisk sker på veje med tunge trafik og det er helt almindeligt med smårevner, fordi asfalten kan ”sætte sig”, der hvor der er hjulspor. Det vil blive repareret torsdag den 10. juli og fredag den 11. juli, og trafikken vil i den periode forløbe lidt anderledes.
Asfaltentreprenøren Colas vil arbejde på at forbedre vejen mellem kl. 9-15 om torsdagen, hvor den gamle asfalt skal brydes op. Natten mellem torsdag og fredag vil der blive lagt et nyt asfaltlag i tidsrummet mellem kl. 18-06.
- Så hvis du kører på strækningen mellem den 10. og den 11. juli, vil der være tydelig skiltning, ligesom der opsættes midlertidige lyssignaler, for at trafikken trygt kan fortsætte i området. Køge Kommune beklager for de gener, der kan forekomme i forbindelse med forbedringen af vejen, oplyser civilingeniør Manohari Tissera fra Teknik- og Miljøforvaltningen på Køge kommune.
pm