Nu får Hannah sin egen restaurant
Familien Awad åbner en arabisk restaurant på Haderslevvej
Falaffel, humus, bulgur og tabolleh. Murværk, der leder tankerne hen på en ørken i mellemøsten og kameler tegnet på væggene.
Når familien Awad den 28. juni slår dørene op for deres nye restaurant på Haderslevvej i Kolding, så bliver det ikke kun med udgangspunkt i familiens rødder i Libanon, men også i den grad et familieforetagende.
“Min datter er familiens glæde og lykke. Vi ville gerne have et personligt navn til restauranten, der indikerede noget med vores familie. Derfor har vi opkaldt restauranten efter hende”, lyder det fra Mona Awad, som sideløbende med sit arbejde som lærer på Munkevænget skole kommer til at drive restauranten.
Dette kommer til at ske med hjælp fra hendes familie. Blandt andet broderen, Samer og faderen, Mohammed, som kommer til at stå for en del af madlavningen. Derudover kommer Mona Awads to sønner også til at stå for serveringen.
Altid meget mad
Ingen i familien Awad, som har rødder i Libanon, har før drevet restaurant.
Men dette skræmmer dem ikke væk fra projektet, som bliver en lille takeaway restaurant, hvor der serveres mad fra Mellemøsten.
“Det bliver min far, som kommer til at stå meget i køkkenet. Når han laver mad derhjemme, laver han ofte til 50-60 mennesker, da vi er en meget stor familie og det kan sagtens kan være, at der kommer ekstra mennesker forbi. Så vi er vant til at lave til store selskaber “, siger Mona Awad.
Retterne bliver derfor også meget hjemlige.
Den slags mad, som familien Awad altid har spist derhjemme.
To jobs er fint
“Vi vil gerne vise, at takeaway ikke behøver at være usundt. Arabisk mad er faktisk ret sundt med masser af grøntsager”, siger Mona Awad, som også mener, at det netop er i forhold til dette punkt, at familien kan adskille sig fra andre restauranter i Kolding.
“Der er for meget usundt og friturestegt mad. Derfor adskiller vi os på det sunde mad, som er lavet fra bunden”, lyder det fra Mona Awad.
Mona Awad mener ikke, at det bliver noget problem, at drive restaurant samtidig med at hun er lærer.
“Jeg kan ikke sidde stille og har aldrig kunnet det. Jeg glæder mig til at være her efter arbejde på skolen og den nye folkeskolereform har gjort, at der er mere struktur på min arbejdstid. På den måde bliver det lettere at koordinere tingene”.