Fortsæt til indhold

Sådan bliver min sommer i år

Søren Laulund, byrådsmedlem for Socialdemokraterne i Varde fortæller her om sine planer for denne sommer

Arkiv
Kim Schou

Skal du på sommerferie?

“Jeg skal holde 3 ugers ferie, hvoraf de 2 uger er med hele min familie på den Italienske Lido, hvor vi for femte år i træk har valgt campingpladsen - Marina di Venezia. Det har de sidste år været vores favorit til valg af feriested, da hele familien endnu kan bakke op herom.”

Skal du grille?

“Når der grilles har jeg ikke specielle ønsker i forhold til kødet, da jeg ikke har ry for at være kræsen. Jeg ser dog gerne, at der sluttes af med en god pølse! Et glas isvand dertil, særligt på de varme sommerdage, og så fredag eller lørdag også gerne et glas rødvin eller en kold øl.”

Har du noget du gerne vil nå denne sommer?

“Den sidste uge i min ferie skal jeg bl.a. nå at cykeltræne, da jeg håber på at komme med på turen “Cykel for sagen - fra Varde til Skagen”. Jeg er nr. 2 på ventelisten, da jeg var 9 min. for sent ude med min tilmelding den 1. februar. Heldigvis har jeg ikke ting på en liste som jeg skal nå i min ferie, da jeg helst undgår det, ligesom en kalender også er bandlyst.”