Fortsæt til indhold

GF Forsikring jagter trafiksikre ideer

- i Køge og Stevns-området

Arkiv
Arkiv

TRAFIKSIKKERHED: Den nationale trafikpris, Danskernes Trafikpris, er åben for nye ansøgere. Prisen gives til initiativer, der kan forbedre trafiksikkerheden i Danmark.
Mange køgensere og stevnsboere har gode trafiksikre ideer, der kan være til stor gavn for trafiksikkerheden i Danmark. Desværre er økonomien ofte en bremseklods for, at ideerne bliver ført ud i livet.
- Med Danskernes Trafikpris vil vi hjælpe nogle af de ideer godt på vej.
Derfor opfordrer vi køgenserne og stevnsboerne til at sende deres gode ideer ind til os, fortæller Michael Jappe, daglig leder for GF Østsjælland.
Det er GF Forsikring, som står bag Danskernes Trafikpris, der netop har åbnet op for ansøgere. Den nationale trafikpris har til formål at støtte lokale trafikprojekter og forbedre trafiksikkerheden i Danmark.

Alle kan søge om støtte

Man skal hverken være ekspert eller kendt for at kunne komme i spil til Danskernes Trafikpris. Tidligere prismodtagere har været alt fra borgergrupper og private initiativtagere til skoler, foreninger og organisationer. Ingen ide er for stor, og intet initiativ er for lille.
- Senest er prisen bl.a. gået til et cykelprojekt i Haderslev, der giver internationale studerende mulighed for billigt at leje cykler. Et andet eksempel er en børnehave i Ejby, der får støtte til at bygge en trafiklegeplads. Vi har også støttet flere projekter, der har haft fokus på ældres trafiksikkerhed, fortæller Michael Jappe.
For at komme i betragtning til Danskernes Trafikpris skal man gå ind på www.trafikpris.dk og sende en ansøgning med en beskrivelse af sin ide. Danskernes Trafikpris uddeler årligt ca. 200.000 kr., der bliver fordelt over flere projekter.
- Om man søger 5.000 kr. eller 50.000 kr. er ikke så vigtigt. Det afgørende er ideen bag og evnen til at udføre den i praksis. Ideen skal, udover at have et relevant trafiksikkerhedsmæssigt mål, have et lokalt afsæt med potentiale til større udbredelse, slutter Michael Jappe.
Danskernes Trafikpris blev stiftet i 2005 af GF Forsikring med det formål at fremme trafiksikkerheden i Danmark. Pengene til prisen kommer fra den årlige GF Sikkerhedsdag, der foregår på køretekniske anlæg i rundt om i landet. Hver deltager betaler 100 kr. som går ubeskåret til Danskernes Trafikpris.
Ansøgningsfristen er 12. november 2014.
pm