Fortsæt til indhold

En renere oplevelse

I lejrområde J samledes gæster med lyst til en roligere og renligere Festival

Arkiv
Henrik Wanscher

Når man går igennem campingområderne på Roskilde Festival, kan man til tider komme til at overveje, om man har bevæget sig ind i en koncert på en skraldeplads.
Midt imellem teltene og gæsterne er det normalt at se bunker af affald, der bare ligger og vokser, som dagene de går.
Intet synes at være for stort eller småt til at ryge på jorden, så ødelagte campingstole og pavilloner deler plads med tømte makreldåser og halvspiste burgere.
Altsammen følges det af et pumpende soundtrack fra et hav af store musikanlæg, entusiastiske gæster har slæbt med.
For nogle er dette paradis, men hvis man ikke har lyst til at betale ekstra, kan det være svært at slippe for denne del af festlighederne ved Dyrskuepladsen.
For de hurtige har Festivalen dog et helle væk fra skralden og lyden.
I campingområde J er der fokus på renlighed og ro.
Gæsterne i området bedes om at rydde op efter sig selv, og efter kl. 22 skal der være mulighed for, at folk kan sove.

En god indgang

Hvis man kommer fra område K til J er der nærmest tale om to forskellige verdener.
Renlighed på Roskilde er en relativ ting, men i J er gangarealerne mellem teltene næsten fri for skrald.
Selvom det kun er lige efter middag, da Roskilde Avis kigger forbi, så er det også meget begrænset, hvor meget der larmes i lejrene.
Ud for en af lejrene er der tilmed lagt et lille stykke pap med ordet 'dørmåtte' skrevet på.
Lejren har valgt at kalde sig Yes, og her sidder medlemmerne under en pavillon og nyder lørdagens lune vejr.
I Yes var man fra starten helt klar over, at man ønskede at få sig en plads på det rolige og rene område.
- Her har man mulighed for at slappe af, og det er dejligt at vide, at risikoen for at blive nabo til et kæmpeanlæg er meget begrænset, fortæller Lennart Bach, der med syv Roskilde Festivaler under bæltet har oplevet lidt af hvert.
- Jeg tror også det er en rigtigt god måde at opleve Festivalen på, fordi man her har mulighed for at komme lidt væk og fordøje oplevelserne, tilføjer lejrens Lasse Rosendahl Bang, der har være med i 10 år.

Fra venstre er det Henrik Mansa, Pernille Andersen, Karen Lyndrup og Fie Ardal, der måtte kæmpe for deres plads i det rolige og renlige lejrafsnit.

Fest lige om hjørnet

Ingen i Yes-lejren mener, at man går glip af noget ved at bo i J-camping.
De påpeger, at man hele tiden har mulighed for at opsøge de mere vilde dele af Festivalen, hvis det er, hvad man har lyst til.
Den holdning er Yes-lejren ikke ene om at have,
Henrik Mansa, Fie Ardal, Pernille Andersen og Karen Lyndrup har også slået deres telt op i J-området, og de har kun ros tilovers for den mere stilfærdig Roskilde-område.
De mener også at kunne mærke, at det er blevet mere populært blandt gæsterne at søge hen, hvor der er længere til skraldet og larmen.
- Det var på et hængende hår, at vi overhovedet kunne få en plads her, selvom vi ankom allerede lørdag, og var vi kommet bare 20 minutter senere, havde det ikke været muligt, fortæller Henrik Mansa, der mener, at utilsigtet konkurrence er en del af problemet.
- Jeg har oplevelsen af, at der er en del unge mennesker, der er endt heroppe, selvom de egentlig hellere ville være andre steder, hvilket jo er ærgerligt både for dem og dem, der gerne vil være her, siger Henrik Mansa.

Malthe Lindblad, Oliver Preskou og Christian Barklin bor i campingområde J, men de ville egentlig hellere ud til larmen og skraldet.

Ro ved et tilfælde

Teorien om den utilsigtede konkurrence får ekstra vind i sejlene, da Roskilde Avis falder over en lejr, hvor der sidder en masse unge fyre og hygger i deres campingstole.
De fortæller med det samme, at det slet ikke var meningen, at de ville have været i J, men at de i kampen for at få en teltplads endte med at slå sig ned der ved et tilfælde.
De melder klart ud, at de i fremtiden vil forsøge at slå lejr i andre dele af campingområderne, men de er ikke negative overfor tanken om, at andre skal have ro og rene omgivelser.
Alt i alt er de også okay med deres lejrplads.
- Det er lidt irriterende, at vi ikke rigtig kan holde nogle gode forfester, fordi der skal være stille her kl. 22, men folk er generelt rigtig flinke og rolige om tingene, fortæller Oliver Preskou.
- Det er jo også meget rart, at man kan sove ordentlig, tilføjer Christian Barklin.

hw@roskildeavis.dk

Skrald og larm er en stor del af livet i campingområderne ved Roskilde Festival.