En drøm går i opfyldelse for Maria
"Jeg har altid haft en drøm om at åbne min egen butik. Og da de her lokaler blev ledige, syntes jeg bare at tidspunktet var rigtig godt. Der er ved at komme godt gang i salget igen og beliggenheden til butikken er helt perfekt. Jeg glæder mig til at åbne". Ordene kommer fra Maria Bihl, der den 1. august slår dørene op for butikken "Store no 1b", der kommer til at ligge i Rathjens gamle lokaler i Østergade i Kolding.
Butikken kommer til at handle med modetøj, sko og accessories, hvor målgruppen er kvinder over 30 år.
"Det bliver ikke stangvarer, som man finder her. Jeg får et mere specielt udvalg med tøj fra mindre mærker. Så jeg vil nok sige, at der er tale om modetøj til den bevidste pige", lyder det fra Maria Bihl, der kommer til at stå i butikken selv med hjælp fra Anette Søberg Holm.
Maria Bihl har selv arbejdet mange år i midtbyen i "Margit" og har derfor god erfaring med at være i midtbyen.
"Jeg håber meget, at jeg kan få et godt samarbejde op at køre med andre butikker, hvor vi eksempelvis kunne gå sammen om nogle events - for eksempel modeshows eller rådgivning om hvordan man styler sig", siger Maria Bihl.
Hun peger også netop på fællesskabet som en af grundene til, at hun har meldt sig ind i Cityforeningen.
"Jeg vil gerne være med i de arrangementer, som de har og i det hele taget deltage. Det er vigtigt for mig at være med i et fællesskab".
Butikken markerer åbningen med en reception den 1. august.