Fortsæt til indhold

Brede budget-forhandlinger

Arkiv
Arkiv

Efter sommerferien vil borgmester Joy Mogensen (S) indkalde alle byrådets partier til forhandlinger om næste års budget og håber på at få så mange med som muligt i en bred aftale.
Sådan var det i budgettet for både 2012 og 2013, mens det nugældende i efteråret 2013 blev gennemført af S-SF-R og K.
- Vi har en rigtig god økonomi, hvor der i 2013 var balance mellem kommunens indtægter og udgifter. Det resultat var faktisk 40 millioner kroner bedre, end vi på forhånd havde budgetteret.
- Denne forbedring opstår, fordi vi ikke altid når at bruge alle de bevilgede penge indenfor det samme år, men så videreføres de og kan anvendes i det efterfølgende år, forklarer Joy Mogensen.
Forhandlingerne ventes at starte i begyndelsen af august, og her vil borgmesteren indkalde alle partierne enkeltvis til samtale for at høre, hvilke ønsker de har til kommunens budget for det kommende år.
tk