Fortsæt til indhold

Loven skal gælde i hele Roskilde

Arkiv
Af redaktør Torben Kristensen

CHIKANE, TERROR OG VOLD har drevet et par på flugt fra deres lejlighed i den store bebyggelse Rønnebærparken ved Holbækvej, fortalte de fredag i Roskilde Avis.
En gruppe unge har gennem længere tid larmet og solgt hash ved deres lejlighed, og da manden bad dem holde op, fik han bank og blev slået med et beton-element. Derefter turde de ikke længere blive boende, og boligselskabet har fundet en lejlighed til dem et andet sted.

HVIS DENNE HISTORIE STOD HELT ALENE
, ville vi ikke have gjort så meget ud af sagen i Roskilde Avis, selv om ægteparrets beretning er helt troværdig, når de fortæller, hvad de har oplevet.
Andre meget pålidelige kilder i området bekræfter nemlig, at problemet med en lille gruppe unge, der larmer og terroriserer beboerne ved at drøne rundt i biler på veje og cykelstier, har været stærkt voksende i en periode.

POLITIET SVARER
, at de ikke mener, der er så stort et problem i kvarteret ved Holbækvej, og at de i øvrigt også er i gang med at opklare det omtalte overfald. Nu skal jeg ikke gøre mig klog på, hvordan ordensmagten skal udføre deres arbejde, og hvilke prioriteringer de har haft i deres indsats på dette tidspunkt.
Men jeg kan dog ikke lade være med at tænke på, om lovens lange arm havde været lidt tættere på begivenhederne, hvis man i dette område havde bevaret den nærpoliti-station, der blev nedlagt for nogle år siden. Den var ikke åben hele døgnet, men de lokale betjente havde mere føling med, hvad der foregik, end man kan have fra den store station i Skovbogade, selv om den kun ligger 5 minutters kørsel væk.

PROBLEMERNE KAN DOG IKKE LØSES AF POLITIET
alene, og de er jo opstået længe før, de unge lømler er blevet store nok til at tæve folk, larme, sælge hash og have vagter udstationeret ved Holbækvej, så de ikke bliver taget på fersk gerning.
Disse unge har jo alle nogle forældre, som burde opdrage dem og forklare, hvad de må og ikke må. De har også gået i skole - og i børneinstitutioner for nogles vedkommende. Så ansvaret for, at de nu er endt som forbryderspirer, er vi mange om at dele.

ALLE DE PÆNE BORGERE
i Roskilde, der af og til 'fyrer en fed' og mener, det er helt OK, kan også tænke på, om ikke de på den måde er med til at sikre grundlaget for de kriminelle miljøer, fordi de giver dem indtægter, der gør det attraktivt at slutte sig til disse forbrydere.
Men jeg er ikke sikker på, at en legalisering af hash med et trylleslag kan løse det problem, som nogle siger. For i misbrugs-miljøet hænger forbruget af forskellige stoffer tæt sammen, og de kriminelle tjener på det hele.

ALI, AHMED, JENS ELLER JONAS
kan være navnene på dem, der står bag balladen og overfaldet. Men det har vi ikke gjort noget ud af i Roskilde Avis i denne omgang, for det er jo dybest set helt ligegyldigt.
Ingen kulturelle, religiøse eller sociale forskelle kan begrunde eller forsvare, at en flok unge forfølger og tæver beboere, der kun ønsker at leve fredeligt i deres boligområde. Derfor må alle kunne blive enige om, at det her skal stoppes straks.

FOLK MÅ STÅ SAMMEN MOD DEN SLAGS BANDE-AKTIVITET
, siger parret fra Rønnebærparken, der til sidst gav op, da de blev truet og tævet fra hus og hjem. Det bedste svar, som vi tilbageværende roskildensere nu kan give dem, er at følge deres opfordring.
Hidtil har vi i Roskilde været stolte af, at den sociale og kulturelle integration i kommunen har været forholdsvis god, så vi har undgået, at kriminelle bander har overtaget magten i bestemte områder af byen. Sådan skal det også blive ved med at være.
Derfor er det nu både forældrenes, børneinstitutionernes, skolernes, politiets og vores fælles ansvar, at:
LOVEN SKAL GÆLDE I HELE ROSKILDE
.