Vil investere i kultur og sport
Roskildes Konservative prioriteer fritid og erhvervsliv i kommunens budget - og har gode chancer for at få forslagene gennemført
Kulturen og sporten i Roskilde skal opprioriteres og have flere penge, fordi det er et helt afgørende område. Samtidig skal kommunen blive så attraktiv, at det tiltrækker både virksomheder og flere borgere.
Sådan lyder hovedpunkterne i det oplæg til Roskildes kommunale budget for næste år, som byrådsmedlem Carsten Wickmann nu fremlægger.
Satsningen på kultur og idræt viser, at partiet i Roskilde nu vil tilbage udgangspunktet, hvor partiet netop havde det som et meget vigtigt punkt, sammen med social sammenhæng i samfundet og gode vilkår for erhvervslivet.
Med sit udspil trækker De Konservative klart i den modsatte retning af, hvad blandt andet DF-leder Merete Dea Larsen ønsker. Så sandsynligheden, for at de to partier begge kan komme med i et budgetforlig, virker ikke særlig stor.
Med sin linje i budget-forhandlingerne lægger Carsten Wickmann også afstand til – og tegner en tydelig profil overfor – mere liberalistiske forslag eller udspil.
Sportens betydning
Udspillet adskiller sig fra andre partier, fordi det i bred forstand prioriterer kultur og sport så højt.
-Vi ønsker at bruge flere penge på dette område, hvor der er blevet sparet for meget i de senere år, siger Wickmann.
De Konservative mener, at penge til kultur og idræt er de bedst anvendte i hele kommunen, fordi det gavner flest borgere, sammenlignet med beløbenes størrelse.
Samtidig ser de en social forebyggelse indenfor idræt og kultur:
-Jo mere tid, børn og unge bruger på sport eller andre gode aktiviteter, desto mindre risiko er der for, at de bliver indblandet i småkriminalitet eller andre dumheder, siger Wickmann.
Han fremhæver i øvrigt, at Roskilde i de seneste år har brugt mange penge på sportsanlæg, først og fremmest den store nye hal D ved Roskilde-hallerne samt kunststof-banerne ved Rådmandshaven. Næste stor idrætsinvestering bliver så den nye svømmehal.
Benspænd i skolerne
I forlængelse af samme tankegang er Wickmann meget opsat på, at den nye skolereform, hvor børnene skal være i skolerne i længere tid om eftermiddagen, ikke må spænde ben for træning og andre aktiviteter i sportsklubberne.
-Vi har allerede set de første uhensigtsmæssige eksempler, og hvis det koster flere penge for at få løst disse problemer, så må vi sørge for, at der er råd til det.
Det andet hovedpunkt i det konservative udspil handler om forholdene for det lokale erhvervsliv og ikke mindst detailhandelen, der er Roskildes største og vigtigste erhverv.
Wickmann vil fjerne gebyr på byggesagerne og nedsætte den såkaldte 'dækningsafgift, der er en særlig skat som betales af virksomheder og butikker. Han mener, det kan trække flere arbejdspladser til byen.
Med sin post som formand for Erhvervsudvalget, hvor der både er byrådsmedlemmer og repræsentanter for de lokale erhvervsorganisationer, har Wickmann haft gode muligheder for at høre, hvad der er vigtigt for virksomhederne.
De Konservative i Roskilde har også bevaret sine traditionelt gode forbindelser til en række lokale organisationer, eksempelvis Roskilde Handel og Erhvervsforum.
Står alene og stærk
Selv om de lokale konservative tabte efterårets valg og blev reduceret fra 3 til en i byrådet, så står den tilbageværende Carsten Wickmann stærkere end i mange år, på grund af mandaternes fordeling.
Borgmester Joy Mogensen (S) vil nok i første omgang prøve på at få et bredt budget-forlig, som hun også har haft tidligere bortset fra sidste år, da der var valg.
Men hvis hun mener, at Venstre følger for meget efter Dansk Folkeparti og stiller for store krav, må hun tilbage til det flertal, der sidste år gennemførte budgettet, som er gældende i år: S-SF-R-K.
De fire partier har lige nøjagtigt et flertal på 16 ud af byrådets 31 medlemmer, og derfor er Carsten Wickmann under alle omstændigheder i en nøgleposition.
Denne stærke stilling kan han og De Konservative bruge til at få gennemført nogle meget synlige forslag, så vælgerne i Roskilde kan se, at det gamle parti stadig er 'borgerlige stemmer, der arbejder'.
Alt tegner derfor til, at Wickmann kan insistere på at få vedtaget for ham afgørende mærkesager. Eksempelvis en stor svømmehal med et bassin på 50 meter i stedet for 25, og en ny julebelysning i Roskildes gader, som handelslivet ikke selv har råd til at betale alene.
tk