Fortsæt til indhold

P-hus i 4 etager på Sortebrødre Plads

Ø og V er imod

Arkiv
Anette Gundlach

Et parkeringshus i fire etager på Sortebrødre Plads bag Kvickly i Algade kan blive til virkelighed.
Forvaltningen anbefaler det, og et fIertal i Plan- og Teknikudvalget har netop godkendt, at forvaltningen kan arbejde videre med forslaget.
Huset får også en kælder, og der bliver plads til 500 biler.
Formand for udvalget den socialdemokratiske Torben Jørgensen siger:
- Et eventuelt parkeringshus er en brik i byrådets indsats for at skabe en bedre bymidte i Roskilde. En bymidte med mere liv og mindre parkeringssøgende trafik på gaderne.

Modstandere af P-huset

Både Enhedslisten og Venstre er imod forslaget. Jonas Paludan fra Enhedslisten forklarer, at partiet generelt er imod mere parkering i bymidten, da det vil tiltrække flere biler.
- Roskilde er en gammel middelalderby, hvor der ikke er plads til mere bil-trængsel end i dag.
Bent Jørgensen fra Venstre mener til gengæld, at selve placeringen af huset er forkert.
- Hvis man bygger der, er man først nødt til at sløjfe de 200 p-pladser, der er på stedet i dag. Så får man i virkeligheden kun 300 flere pladser.
Han mener, at man før man går i gang, først skal undersøge, om der overhovedet er behov for de ekstra pladser.
- Vi ved, at mange af byens ansatte stadig parkerer i bymidten. De skal væk, så bliver her også mere plads, siger venstre-manden og fortsætter:
- Vi skal have en ordentlig diskussion og flere løsninger på bordet, før vi beslutter noget.
Bent Jørgensen holder fast i, at han stadig er mod en generel betalingsparkering i bymidten.

Husets pris

Prisen for huset er anslået til ca. 60 millioner kroner.
Udgiften skal ses i sammenhæng med, at hvis parkeringen koncentreres i huse, så kan de store parkeringspladser i Roskilde sælges til nybyggeri med boliger og arbejdspladser. Betalingsparkering kan også være med til at dække udgifterne.
Før parkeringshuset kan bygges, skal der laves ny lokalplan, som sætter rammerne for husets udformning. I den sammenhæng bliver lokalplanforslaget offentliggjort, så byens borgere kan give deres besyv med. Lokalplanprocessen tager omkring et år – og selve byggeriet sandsynligvis lidt længere tid.
Økonomiudvalget skal behandle Plan- og Teknikudvalgets anbefaling den 27. august.

ag@roskildeavis.dk