Tæppet går til teatersæsonen
De to store teaterforeninger i Roskilde kommune, Gundsø Teater og Musik og Roskilde Teater, er i år gået i et tæt samarbejde, så man kan få glæde af begge foreningers forestillinger. Samarbejdet finder i første runde sted i billetbestillingen.
Roskilde Teater er gået med i samme system som Gundsø Teater og Musik. På den måde kan man vælge mellem begge foreningers forestillinger og opnå medlemsrabat.
Begge foreninger laver ikke selv teater, men køber forestillinger hos de etablerede turneteatre. Spillestederne er teatersalen på Jyllinge Skole, Spraglehøjgård, teatersalen på Lynghøjskolen i Svogerslev og Åben Dans' scene i Laboratoriet på Musicon.
Roskilde Teater er også i tæt samarbejde med Åben Dans, så mange mindre forestillinger finder sted på Musicon. Det gælder i høj grad børneforestillingerne og de forestillinger der kræver en intimscene.
Begge foreniger har første forestilling 11. september. Gundsø Teater og Musik lægger ud med forestillingen ‘Det forsømte forår, der er bygget på Hans Scherfigs roman at samme navn. Spillestedet er Spraglehøjgård. Roskilde Teater viser forestillingen ‘Evig ung' på Lynghøjskolen. Det er en humoristisk musikforestilling om unge hjerter i gamle kroppe.
De to teaters programmer kan ses på roskildeteater.dk og www.teater-musik.dk.
ja-
Highlights
Roskilde Teater
Skatteøen af Sebastian i ny opsætning fra Folketeateret.
Peer Gynt med teater Zebu
Carmina Burana med Dansk Danseteater.
Roskilde Teater for børn
Dengang vi blev væk.
Rejsen til Gud.
Cirkeline.
Gundsø Teater og Musik
Nytårskoncert, der allerede er udsolgt.
Viseshow med Leif Erntsen og Bente Kure.
Teaterkoncerten ‘We Will Meet Again'