Ny torturcenter-chef skal udvikle
En målrettet indsats skal øge kapaciteten hos RCT i Haderslev
Endnu er skrivebordet bemærkelsesværdigt tomt på Leif Christensens kontor. Men sådan bliver det ikke ved at være ret længe:
“Jeg glæder mig til at blive en del af et meget engageret og dygtigt team, og er fuldt ud klar over at man skal være lidt af en blæksprutte i min funktion,” siger manden der nu kan kalde sig leder af RCT Jylland.
Leif Christensen er 59 år og kommer fra en mangeårig stilling som familiechef i Billund Kommune. Og hans ansættelse er produktet af et større stykke rekrutteringsarbejde:
“Vi er gået benhårdt efter en chefprofil, der har en masse erfaring. Det har vi brug for, for vi har behov for en leder, som kan udvikle os,” lyder det fra formanden for RCTJylland, Lissa Mathiasen. Og i denne proces er det måske netop en fordel at have været familiechef i en kommune:
“Jeg kender ihvertfald situationen, hvor vi i kommunerne forsøger at løse opgaven med traumatiserede nydanskere, og de problemer traumerne giver for hele familien. Især efter at jeg har fået indsigt i arbejdet her, kan jeg godt se at man mangler knowhow i kommunerne, og at vi her kan blive et fantastisk tilbud,” siger Leif Christensen, der har en hel række områder han vil sætte ind på:
“Behovet er enormt derude,” konstaterer han.