Fortsæt til indhold

Roskildes 13 farlige kryds

Ny trafikplan skal sænke antallet af trafikulykker i Roskilde

Arkiv
Anette Gundlach

Et brag. En bil med hvinende bremser, og en cyklist, der flyver over vejen. Cyklisten rejser sig op med ømme knæ og forslåede hænder. Det er en af de ulykkelige situationer, som flere har stået i.
Hver dag sker der ulykker i trafikken, når cykler, biler og fodgængere kører og går mellem hinanden.
Trods flere og flere biler og lange køer, færdes de fleste dog i gaderne uden, at der sker de helt store uheld.
Men der er sorte plettet på kortet over Roskilde. En analyse viser, at Roskilde by har 13 farlige kryds og fire farlige strækninger, hvor ulykkerne typisk sker.
Med en ny Trafikplan, der sandsynligvis vedtages i slutningen af året, vil Roskilde Kommune forsøge at få antallet af ulykker ned.

Ulykkeskryds

Krydset ved Køgevej og Østre Ringvej topper listen over farlige kryds. Her blev i 2012 optalt 16 uheld. Mens krydset Østre Ringvej og Vindingevej med 11 uheld ligger nummer to på listen.
Møllehusvej, hvor mange skoleelever færdes hver eneste dag, hører også til de farlige steder i Roskilde.
Her blev 13 uheld optalt. Syv af dem skete i rundkørslen ved Helligkorsvej, mens seks af dem skete i krydset ved Møllehusvej og Holbækvej.
Et uheld er både traumatiserende og trist for de involverede og deres familier.
Derudover er ulykkerne dyre for samfundet.
Transportministeriet har regnet ud, at det koster 5,2 millioner kroner i gennemsnit, når et menneske kommer til skade i trafikken og skal på skadestuen eller på sygehuset.

Tallet skal ned

I slutningen af 2012 talte man sammen, hvor mange folk der var kommet til skade i trafikken i Roskilde.
18 havde været ude for alvorlige ulykker, otte var kommet lidt til skade og 13 uheld var sket på grund af spiritus.
Tallene var mindre end det årlige gennemsnit for trafikulykker i perioden fra 2004 til 2006.
Kun antallet af unge mellem 16 og 24, der havde været involveret i en ulykke, lå højere end Roskilde Kommunes mål.
Otte unge kom til skade. Målet var at højst fem i denne aldersgruppe kom til skade i trafikken.

De sorte pletter

I september kan alle komme med idéer til at højne trafiksikkerhed i kommunen.
Man kan fortælle, hvor man synes, det er vigtigst at lave ændringer,
For eksempel om det er bedst at prioritere færre og dyrere projekter eller flere og billigere projekter.
På hjemmesiden roskilde.dk/trafiksikkerhed kan man fra 1. september se trafiksikkerhedsplanen og sende kommentarer og billeder ind.
Se trafiksikkerhedsplanen her.