Få vurderet dukkelise
Onsdag holder Oldemorstoft på Bovvej i Padborg vurderingsarrangement, hvor to udstillere – der begge er ivrige samlere af dukker og påklædningsdukker – stiller deres viden og erfaring til rådighed for museets gæster.
Ligger man inde med bedstemors fine gamle dukke i en kasse på loftet, eller kan man grave en æske med gammelt dukketøj eller påklædningsdukker frem fra gemmerne, er man velkommen på museet den 17. september fra klokken 12-15.
Her vil Angelika Salzwedel (tysk) og Lise Clasen (dansk) øse af deres viden og vurdere legetøjets alder og stand og måske endda komme med et bud på, om det kan være noget værd.
Besøg også museets særudstilling om påklædningsdukkernes historie i både Danmark og Tyskland, landbrugsudstillingen eller udstillingen om grænsebevogtningens historie.
Det er muligt at købe kaffe og småkager. Normal museumsentré er 30 kroner, pensionister/grupper 25 kroner, mens børn 0-18 år er gratis.