Fortsæt til indhold

Ninjaer, vægtere og yoyo

Der er næsten ingen grænser for, hvad man risikerer at møde på gaderne i Haderslev på fredag når der er Open by Night

Arkiv
Peter Rasmussen

Der er godt nok kun dumme undskyldninger for at kede sig på fredag aften. For næsten ligegyldigt, hvad man er til, så har Haderslev Butikker sørget for, at det er på programmet til Open by Night.
Er du til workout med store traktordæk? Eller rummer du måske en indre ninja kriger? Ja, så er der tænkt på dig i planlægningen af den kommende fredag i Haderslev.
“Trailercross” hedder den aktivitet, som bliver demonstreret på Gravene klokken 17.00. Her bliver der kastet rundt med tunge genstande, og er du frisk kan du deltage i en konkurrence. På Gravene er der også workout - det er fra klokken 19.00.

Ninja krigere i byen

De førnævnte ninjaer indtager Stormklokken fra klokken 21.00. Her vil de give opvisning i bujinkan, som det hedder på originalsproget når man kæmper som en ninja.
For de mindste er der mulighed for et få en køretur på et blødt og dejligt dyr når Animals4fun gæster byen, ligesom festlige Mogens Koelmeyer, som er mimer, nok skal tage kegler hos de yngste.
Med andre ord: Sæt kryds i kalenderen på fredag. Du får kun tid til Open by Night i Haderslev.

Duoen Mig & Martin underholder rundt omkring i byen på fredag.