Smalhals på Egernsundbroen
Egernsundbroen er for øjeblikket ved at få ny asfaltbelægning. Dette arbejder medfører, at broen fra 1. september til 3. oktober kun kan passeres i ét spor i hver retning.
En enkelt nat vil asfaltarbejdet imidlertid medføre, at broen spærres helt for kørende trafik. Det er natten mellem den kommende torsdag og fredag – fra den 4. til 5. september. Broen er lukket mellem torsdag aften kl. 23 og fredag morgen kl. 05. Gående og cyklister kan forvente at passere, men må regne med ventetid.
Der etableres omkørsel via Gråsten. Vejen spærres ved Sildekulekrydset i Alnor, og fra Broager-siden opsættes der spærring ved Brillevej. Oplysningstavler ved Broager og Bøffelkobbel vil orientere om, at der er omkørsel.
Spærringen etableres for at gennemføre en justering af broens rigler.