Fortsæt til indhold

Hed debat om Cimbria-projekt

Det nye bolig-projekt på Cimbria-grunden skaber fortsat hed debat

Arkiv
Af Betina Skjønnemand

Det planlagte boligprojekt på Cimbria-grunden skaber fortsat debat. Nogle mødte op til cafémøde på biblioteket, mens andre skriver læserbreve. Nogle af de læserbreve kan du læse her på vores hjemmeside www.aabenraa.lokalavisen.dk under debatsektionen, hvor du også selv kan deltage i debatten.

Her er nogle få passager fra læserbrevene. Elli Kardel skriver bl.a. “Supermarkeder har byen da rigeligt af.”, mens Preben Rasmussen ikke bryder sig om formanden for Vækst- og Udviklingsudvalgets facon: “Philip Tietjes holdning i forhold til de fremmødte borgere var præget af arrogance og manglende vilje til at høre efter borgenes meninger”. Du kan læse Philip Tietjes svar i vores debatsektion.
Jørgen Hoeck er også bekymret for projektet: “Flertallet af de fremmødte var bekymrede for den foreslåede bygningshøjde, der er ude af Aabenraa skala”.

Du kan selv deltage i debatten her på siden.