Detektiv afslørede to unge butikstyve
To mindreårige butikstyve fra Karlslunde blev fredag taget i at stjæle 19 flasker cult og en enkelt flaske Asti.
De to drenge havde i første omgang prøvet lykken hos Kvickly i Algade, hvor de havde samlet et lager sammen af drikkevare.
Efter moden overvejelse droppede de dog forsøget, da de mente, at det var for svært at gennemføre tyveriet, da der var mange mennesker i butikken. En butiksdetektiv havde holdt øje med de to drenge og tænkte, at de nok fortsatte deres ulovlige forehavende, fortæller Martin Bjerregaard fra Roskilde Politi.
Derfor fulgte detektiven efter de to, der nu gjorde holdt i Døgnnetto. Her stoppede de rygsækken fuld af flasker og gik forbi kasseapparatet uden at betale. Detektiven afslørede tyveknægtene, der var 13 og 14 år. De blev efterfølgende hentet af forældrene.
ag