Tumletid hos Ønskebørn
Bobles demonstration på Jomfrustien tirsdag formiddag
Tirsdag den 16. september besøger Bobles Ønskebørn på Jomfrustien, hvor der laves en demonstration med det innovative og motorisk udfordrende legetøj.
I dagens anledning rejses der er telt på Jomfrustien, hvor børnene kan komme og prøve de farverige Bobles Tumledyr, der tager udgangspunkt i geometriske former, der forvandles til forskellige dyr. De kan med deres proportion bruges som skamler, men først og fremmest indgå i den kreative leg til at rulle, vippe, hoppe, ride, balancere, stable, afgrænse - eller bare være dyr.
Arrangementet foregår aldersinddelt - fra klokken 10-11 er det således de små, der kan gå på opdagelse, mens de lidt større børn er på tur efterfølgende.
Bag firmaet Bobles er søstrene Louise og Bolette Blædel, uddannet henholdsvis beklædningsformgiver og arkitekt. Inspireret af kærligheden mellem børn og dyr har søstrene skabt et fantasifuldt og farverigt univers til leg.