Fortsæt til indhold

Razzia med mønster på dækkene

Arkiv
Arkiv

Konklusionen lå lige for, da Midt- og Vestsjællands Politi og Rådet for Større Dæksikkerhed onsdag foretog Dækrazzia på 275 biler på landevejene ved Risø og Lindenborg nær ved Roskilde:
- Vi har set rigtig mange mønsterbilister i dag, i hvert fald havde næsten alle fint mønster i dækkenesiger Volker Nitz fra Rådet for Større Dæksikkerhed.
Rådet for Større Dæksikkerhed og politiet har de seneste to uger foretaget seks dækrazziaer i alle dele af landet og alt i alt kontrolleret 1.732 bilers dæk.
- Bilisterne har generelt været glade for at få information om vigtigheden af at have gode dæk på bilen, siger Volker Nitz.
- De fleste har da også godt med mønster i dækkene, men vi ser dog lidt flere på vinterdæk, end vi havde ønsket her i sensommeren, hvor sommerdæk stadig er det rette valg.