Fortsæt til indhold

Åben vindag på Rosenbækvin

Kom og smag vinen fra sidste års høst i Svansbjerg.

Arkiv
Arkiv

Vingården i Svansbjerg holder åbent hus lørdag d. 20. og søndag d. 21. september kl. 10-15. På disse dage, kan man smage resultatet af sidste års høst.
Denne dag kaldes også ” Druernes dag”, hvor der er mulighed for at besøge andre danske vingårde.
Sommeren har været fantastisk god for vingårdens druer, og som det ser ud nu, kan høsten af druerne muligvis foregå 14 dage tidligere end normalt.
Rosenbækvin har i år klaret sig rigtig godt ved bedømmelse af deres vine. Det har bl.a. indbragt 2 bronze medaljer for hhv. rosé og hvidvin ved Dansk vinskue 2014, og den populære kirsebærvin blev desuden kåret til ” Årets frugtvin 2014” ved deltagelse på Årets frugtvinsshow.
Derudover er vingårdens rødvin netop kommet på flasker efter 11 måneders lagring på fransk egetræsfade. Vinen fremstår ung og frisk med rigtig gode frugtnoter.
Har man lyst til at smage dansk vin, er der rig mulighed for dette ved et besøg på vingården, hvor der også vil være rundvisning i vinmark og vineri.