Fortsæt til indhold

Der er da noget du slet ikke har forstået

Formand for Syg i Haderslev, Sisse Stæhr, skriver dette svar til Camilla Eva Jørgensens debatindlæg på vor debatside

Arkiv
Arkiv

Formand for Syg i Haderslev, Sisse Stæhr, skriver dette svar til Camilla Eva Jørgensen (V).
Kære Camilla Eva Jørgsen
Selv om foreningen Syg i Haderslev primært rummer mennesker, der er meget presset af både sygdom og ’systemets’ krav, så har vi en forståelse for at man i det politiske liv har behov for at drille hinanden. Når det er sagt vil vi meget gerne have os frabedt, at det sker på vores bekostning.
Som det burde være almindeligt kendt, er Syg i Haderslev en fuldstændig upolitisk forening, der arbejder for rimelige og ordentlige vilkår for syge i Haderslev Kommune. Om der er ressourcepersoner og medlemmer, som her det ene eller det andet politiske synspunkt, har vi aldrig – og vil vi aldrig – blande os i.

At der kan være sammenfald imellem de politiske holdninger på den ene politiske fløj, og de ønsker man har som presset i det kommunale system, er ikke vores ”skyld”. Vi ville skam meget ønske at flertalsgruppen havde den holdning, at man skulle sikre tålelige forhold omkring Jobcentret, således som man ofte har sagt i politiske skåltaler.
Vi vil meget gerne invitere dig indenfor, så du ved selvsyn kan se hvilke mennesker foreningen Syg i Haderslev består af. Hvis du giver dig tid til at lytte til nogle af os, vil du måske få en bredere indsigt i de problemer vi slås med. Og vi har absolut intet problem med at du har en blå partibog. Og jeg vil meget gerne sende dig vore vedtægter, så du har mulighed for at sætte dig ind i dem før vi mødes.
Og imens vi nu har denne dialog, kunne du så ikke fortælle mig om du har indsigt i, hvorfor der er flere fuldtids- og langtids sygemeldte i Haderslev Kommune end i andre sammenlignelige kommuner? Og stemmer dette overens med de besparelser man vil lave på sygedagpengeområdet? Tallet for langtidssygemeldte på sygedagpenge vil falde, men hvordan vil tallet for langtidssygemeldte på kontanthjælp komme til at se ud? Er det ikke et tal, som bekymrer i større stil?
Man bliver langt mere økonomisk udsat på kontanthjælp som syg, da man rammes af den gensidige forsørgelsespligt. Eller er det acceptabelt fordi det bliver en billigere løsning for Jobcenteret?

Hilsen Sisse Stæhr, Formand for Syg i Haderslev