København Syd-samarbejde ændrer form
KØGE: Nye tider – nye måder at arbejde sammen på.
Siden 2008 har Køge, Stevns, Solrød og Greve kommuner arbejdet tæt sammen i København Syd, men nu ændrer samarbejdet form.
Formelt er ”Kommunesamarbejdet København Syd” en selvejende institution, men fremover er det hensigten, at samarbejdet skal være mere netværksorienteret. Køge Byråd sagde tirsdag ja til at justere København Syd-samarbejdet. Justeringen skal også godkendes politisk i Stevns, Solrød og Greve kommuner, inden den bliver gennemført.
- Vi har haft stor glæde af hinanden og Køge Kommune har sat pris på samarbejdet i København Syd, men nu er det tid til at prøve noget andet. I det kommunale landskab er tendensen, at kommunerne samarbejder fra sag til sag, dér hvor det giver mening, og det er også den vej, vi – fra Køge Kommunes side – ønsker at gå med justeringen af København Syd, fortæller borgmester Flemming Christensen.
København Syds bestyrelse tog allerede i juni beslutningen om, at samarbejdet mellem Køge, Stevns, Solrød og Greve Kommuner skal justeres. Det er den beslutning, som nu er sendt til godkendelse i de fire kommuner.
Fremover er det planen, at borgmestrene fra Køge, Stevns, Solrød og Greve mødes to gange om året, hvis der er aktuelle sager at drøfte. Tilsvarende fortsætter samarbejdet på udvalgte områder, bl.a. arbejdsmarkedsområdet og sundhedsområdet. Så de fire kommuner vil også fremover arbejde tæt sammen, understreger borgmester Flemming Christensen:
- Man kan sige, at vi skærer den formelle struktur af København Syd og fortsætter med det, som København Syd hele tiden har handlet om: at stå sammen, når vi fire kommuner har fælles interesser. Og det har vi tit, siger han.
pm