Fortsæt til indhold

Borgmester og kommunaldirektør forklarer

Borgmester H.P. Geil og kommunaldirektør Willy Feddersen forklarer de nye 'spilleregler' for Jobcenter Haderslev

Arkiv
Af Peter Rasmussen

Borgmester H.P. Geil og kommunaldirektør Willy Feddersen, skriver dette i en pressemeddelelse:
Spilleregler skal styrke dialogen
Vi vil gerne fortælle mere om baggrunden for de nye spilleregler på jobcentret.
Formålet med spillereglerne er at styrke dialogen og gøre jobcentrets indsats endnu bedre. Man kan godt få det modsatte indtryk, når man læser reaktionerne her i avisen. Sagen er, at vores fokus udelukkende er på at yde den bedste service muligt til borgerne inden for lovens rammer. Det kræver tid til selve opgaven.
Nogle borgere oplever desværre, at de afgørelser, der bliver truffet i deres sag, ikke svarer til forventningerne, selvom afgørelsen følger lovgivningen.
Der kan ske fejl i sagsbehandlingen, og når det sker, er det dybt beklageligt. Vi ved, at medarbejderne på jobcentret hver dag går på arbejde for at hjælpe borgerne bedst muligt. Vi oplever og anerkender, at medarbejderne yder en god og kvalificeret indsats og træffer afgørelser inden for lovgivningens rammer.
Fra blandt andet tillidsrepræsentanter har vi fået meldinger om, at dialogen med Syg i Haderslev har været konfrontatorisk og ofte målrettet specifikke medarbejdere, og dette har udfordret et ellers godt arbejdsmiljø på jobcentret. Dette har vi reageret på og i samarbejde med tillidsrepræsentanterne indført nogle spilleregler for dialogen med foreningen.
Vi vil gerne understrege, at vi søger dialogen og den gode service. Både med Syg i Haderslev, men også med de mange øvrige borgere, jobsøgende og erhvervsvirksomheder, der hver dag kommer på jobcentret. I år har der indtil nu været 23.000 henvendelser i jobbutikken på Hansborg. På det seneste har Syg i Haderslev dog trukket så mange ressourcer, at vi ikke kan forsvare det over for de øvrige borgere.
H.P.Geil/Willy Feddersen
Borgmester/kommunaldirektør