Nu er ulykkesbilisten anholdt
Den 20-årige mand, der i lørdags påkørte en 15-årig dreng i Sønderborg, skal i grundlovsforhør tirsdag
Den 20-årige mand, der lørdag eftermiddag påkørte en 15-årig dreng i Sønderborg, er i dag blevet anholdt. Tirsdag fremstilles han i grundlovsforhør ved retten i Sønderborg.
Han er bl.a. sigtet for uagtsom betydelig legemsbeskadigelse i forbindelse med færdselsulykken.
Den 20-årige man påkørte lørdag ved 17-tiden en 15-årig dreng. Drengen kom cyklende på Grundtvigs Alle i Sønderborg mod nord og kørte ud foran bilisten.
LÆS OGSÅ: 15-årig kvæstet efter ulykke i Sønderborg
Grunden til at den 20-årige bliver anholdt er, at han formodes at have kørt med al for høj hastighed i byområdet, hvor der er hastighedsbegrænsning på 50 km i timen, oplyser Sønderborg Politi.
Politiet er stadig i gang med undersøgelse af de implicerede køretøjer, afhøring af vidner med mere.