Succes for Genbrugssport
Dan Jensen
Hver måned efterlades store mængder af brugt idrætstøj og – udstyr i omklædningsrum og haller i Randers-området.
Mange idrætsudøvere glemmer simpelthen tøjet og en del af det bliver aldrig hentet igen. I stedet for at blive smidt ud kan tøjet ligeså godt gøre gavn.
Med den grundtanke tog Randers kommunens Kultur- og fritidsforvaltning sammen med Frivilligværket i Randers og Bysekretariatet i Randers Nordby for et lille år siden initiativ til ’Genbrugssport’ på Husarvej.
Alle kan benytte sig af ’Genbrugssport` men projektet er etableret for at imødekomme et behov hos borgere, der ikke har penge til idrætstøj.
Tøjet har på den måde blandt andet været med til at hjælpe nogle af de flygtninge familier, der er kommet til Randers.