Lægemangel kræver handling nu
Manglen på praktiserende læger truer for alvor i Esbjerg Kommune. Mulige løsningsforslag er virtuelle lægekonsultationer og international lægepraksis
Fra at være et fremtidigt scenarie i spåkuglen er udsigten til alvorlig lægemangel i Esbjerg Kommune nu blevet et problem, der kræver omgående behandling.
Nogenlunde sådan skitserer Arne Nikolajsen, direktør for Sundhed & Omsorg og formand for det kommunalt-lægelige kontaktudvalg, den mangel på praktiserende læger som længe har spøgt, men som nu altså kræver nye tiltag.
En væsentlig del af Esbjerg Kommunes praktiserende læger er så langt oppe i årene, at der de kommende år vil mangle op mod 10-15 praktiserende læger. I 2011 havde en praktiserende dansk læge i gennemsnit 1.579 patienter tilknyttet, hvilket - med lidt hovedregning - altså betyder, at op mod 20.000 borgere i Esbjerg Kommune de kommende år vil miste deres læge.
International praksis
Løsningen ligger lige for: Der skal flere læger til byen. Men så enkelt er det ikke, for de er meget svære at tiltrække. Derfor tager Esbjerg Kommune nu udfordringen op, for der skal findes en løsning, og det snart. Midt i januar inviteres yngre, praktiserende læger og deres familier til praksismesse, hvor kommunen og dens mange muligheder vises frem.
Det er foreløbig kommunens mest håndgribelige plan, men ikke den eneste, der er i ærmet. Også en international lægepraksis og virtuelle besøg hos lægen er i spil.
"Med havnen og offshore-branchen har Esbjerg mange internationale forbindelser, og derfor kunne en international praksis med læger fra andre EU måske være et oplagt tilbud til vores mange udenlandske borgere," siger Arne Nikolajsen, der understreger, at ingen af kommunens borgere endnu står uden læge, men at mange praksisser er lukket for tilgang samt at en del læger allerede nu er presset til det yderste.
Flere af dem ser, ifølge Arne Nikolajsen, en potentiel oplagt mulighed i virtuelle lægekonsultationer.
"Da vi først snakkede om ideen, var mange læger skeptiske, men efterhånden er stemningen vendt, og nogle læger har nu ytret ønske om, at de gerne vil være med. Vi ser jo allerede, at det mange steder fungerer godt med kontakt til lægen via e-mail. Hvis vi så også kan koble et billede på, er konsultationer af den vej, måske et alternativ," siger Arne Nikolajsen, der snarest vil kontakte Region Syddanmark med de gode idéer, da det i sidste ende er regionens - og ikke kommunens - opgave at sikre alle borgere adgang til en praktiserende læge.