Elever kørte natteræs med politiet i skolens bil
Fire elever fra efterskolen i Boserup stak natten til tirsdag af i skolens bil, en sølvgrå Citroën Berlingo, og med en lærers Dankort, mens de forsøgte at stikke af fra politiet.
Skolelederen opdagede klokken tre om natten, at der havde været indbrud på kontoret og at bilnøglerne manglede.
Da han kiggede nærmere efter, opdagede han, at også to drenge på 15 og to piger på 16 manglede.
Han kontaktede straks politiet, der sendte flere patruljer ud for at få fat i de unge gerningsmænd.
Ræsede fra politiet
En betjent, der var på vej hjem efter endt arbejdsdag, opdagede tyvene og fulgte diskret efter, mens han gav oplysningerne videre til de andre patruljer.
På Køgevej opdagede den 15-årige chauffør, at han blev forfulgt af flere politibiler og han forsøgte derfor at ræse væk.
I flugtforsøget drejede han ind mod Roskilde Lufthavn, hvor han blev nødt til at stoppe, da han ikke kunne komme videre.
Da politiet visiterede de fire unge, fandt de også et Dankort, som tilhørte en lærer.
De fire tyve blev anholdt og taget med til stationen, hvor de blev afhørt midt om natten, mens deres tilkaldte forældre og sociale myndigheder var til stede.
Politiet er nu i gang med at finde frem til om de unge nåede at få brugt dankortet.
ag@roskildeavis.dk