Fortsæt til indhold

HK tager 100 år til

Fagforeningen fejrer et århundrede i Roskilde med fest og nyrenoverede lokaler i Hersegade

Arkiv
Henrik Wanscher

I en tid hvor verden synes at forandre sig fra det ene sekund til det næste, kan det være behageligt med ting, der udviser langtidsholdbarhed. HK kunne i oktober fejre, at de har eksisteret i Roskilde i 100 år, og fagforeningen har også netop slået dørene til et nyrenoveret HK-hus i Hersegade. Roskilde Avis satte sig derfor ned sammen med tidligere HK/Roskilde og HK/Sjælland formand Jorun Bech og nuværende formand i HK/Sjælland Carsten Bloch Nielsen for at tale om fagforeningens fortid og fremtid i byen. - Jeg regner helt klart også med, at der vil være et HK-hus i Roskilde om 100 år, fortæller den nuværende formand og fortsætter: - For selvom folk ind imellem glemmer det, vil der altid være brug for en fagbevægelse. Han bakkes op af Jorun Bech: - Det er vigtigt at folk bliver mindet om, at de goder, de nyder i deres arbejdsliv ikke er opstået ud af intet.

Forandrede metoder

En ny strategi indenfor HK betyder, at man har indskrænket mængden af HK afdelinger i HK/Sjællands fra 11 til 3. I stedet for at have mange faste adresser, hvor folk medlemmer og interesserede kan kigge forbi fokuserer HK/Sjællands ifølge Carsten Bloch Nielsen nu mere på andre slags kommunikation. Blandt andet fortæller han, at man arbejder meget for at være synlig på elektroniske medier som facebook, så behovet for de fysiske afdelinger bliver mindre. - Vi sørger også for, at kontakte medlemmerne telefonisk, og i de tilfælde er det jo underordnet, om personen, der ringer sidder i Japan eller i lokalområdet. - Når vi så taler med medlemmerne finder vi så ud af, om vi skal mødes med dem fysisk, siger HK/Sjællands-formanden. På grund af forandringer i teknologien og måden, man taler med hinanden i samfundet, siden hun var formand, ønsker Jorun Bech ikke at sige, hvad hun mener, om den nye taktik.

HK Roskilde har været med til at forme mange karrierer, hvoraf en af de mest prominente var Erling Dinesen, der blandt andet var arbejdsminister under Jens Otto Krag i starten af 1960’erne. Han ses her sammen med Jorun Bech (t.v.) og tidligere næstformand i HK/Roskilde Henny Larsen.

Plads til snak

Jorun Bech ærgrer sig dog over en ting. - Da jeg var i HK mødtes vi ofte med medlemmerne. - På den måde lærte vi dem rigtig godt at kende, og nogle af dem, genkender mig stadig, når jeg kommer gående på gaden i dag. Men nu bliver der en bedre mulighed for at lære folkene hos HK i Hersegade at kende. I anledning af 100-års-fødselsdagen og de nyrenoverede lokaler holder man åbent hus på adressen lørdag 11. januar fra kl. 10 til 12. - Der vil både være en masse informationer om HK og lidt at spise og drikke, forklarer Carsten Bloch Nielsen og fortsætter: - Men vigtigst af alt vil der være en mulighed for at få snakke om fagbevægelsen, og hvad den betyder. hw@roskildeavis.dk