Rockband bestikker publikum - igen
Ny tradition: Padlock Chain betaler publikum for at møde op på Det Bruunske Pakhus den 25. januar
Rockbandet Padlock Chain er godt i gang med at etablere en tradition af de mere ualmindelige: Igen i 2014 indleder de nemlig koncertåret med en Pakhus-koncert, hvor de betaler publikum for at komme.
Entréprisen til koncerten den 25. januar er minus fem kroner. Hver gæst får altså en femmer for at dukke op. Padlock Chain er det eneste orkester i Pakhusets historie, der har benyttet sig af dén taktik for at lokke publikum til.
”Det Bruunske er noget ganske særligt. Og derfor synes vi også, at vi vil gøre noget ganske særligt for at holde en ekstraordinært god fest lige præcis dér. Jo flere gæster, jo bedre fest. Så for at lokke så mange som muligt til, har vi valgt simpelthen at betale gæsterne for at komme. Så må vi jo bare håbe, at de ikke rutter alle pengene væk på én gang. Det skulle da lige være i baren samme aften. Dér må man gerne rutte. Og det kommer man til, for man bliver vældig, vældig tørstig af at høre Padlock Chain,” siger forsanger Peter Friis Autzen.
Gamle mænd
I januar 2013 præsenterede Padlock Chain første gang det særlige billet-koncept. Selvom der var snestorm, var der godt fyldt op i huset.
”Vi håber at se endnu flere denne gang. Hvis der mod forventning er gengangere blandt publikum, er de selv ude om det. Og så må de leve med, at det meste af repertoiret er en gentagelse. Efterhånden er vi jo en flok gamle mænd – og så kommer man jo let til at gentage sig selv og gentage sig selv. Men vi spiller med garanti nogle helt nye fejl denne gang. Dem er vi nemlig gode til at forny løbende,” siger Peter Friis Autzen.
Under alle omstændigheder kan Padlock Chain garantere for en koncertoplevelse, der vil bringe smil på alle ansigter. Enten af grin eller af overbærenhed.
En god Blanding
Padlock Chain har i flere år gjort tilværelsen usikker for forbipasserende ved blandt andet Sommerrock, hvor orkestrets uhøjtidelige spilleglæde breder sig langt ud over scenekanten. Orkestret har også huseret på diverse andre scener og flere gange på Jelling Musikfestival siden debut'en på Det Bruunske Pakhus for svimlende 18 år siden. Den gang løb huset tør for fadøl, hvilket blandt andet kan læses i husets jubilæumsskrift.
Repertoiret er en god blanding af rock, blues og sågar lidt disco. For eksempel AC/DC, DAD, Jimi Hendrix, Steppenwolf, Beatles, Joan Jett, Creedence Clearwater Revival, Sonny Boy Williamson, Soft Cell, Muddy Waters, Donna Summer, Gasolin og meget, meget andet.
Koncerten løber af stabelen klokken 21. Der er ikke aftalt noget sluttidspunkt, og Padlock Chain er berygtet for at spille lange koncerter. Så husk at spise hjemmefra.