Fortsæt til indhold

For og imod et drikkeskur i Varde

Arkiv
Arkiv

Holger Grumme Nielsen, Medlem af Varde Byråd, Radikale Venstre:

For mig er opsætningen af et drikkeskur ikke lig med, at vi bare accepterer, at der er nogen, som drikker, og så ikke vil tilstræbe at hjælpe dem ud af deres misbrug. Problemet kan dog være, at et drikkeskur stigmatiserer og fastholder alkoholikerne i den destruktive bane, de er kommet ind i.
Risikerer vi med et drikkeskur at sætte brugerne i kasser og fastholde dem der? Alene ordet ”drikkeskur” er for mig værdiladet, og jeg skal koncentrere mig om ikke at sætte et prædikat på brugerne og straks begynde at skabe historier om dem. Vi må ikke tænke i kasser om mennesker – vi forandrer os hele livet, og forudsætningerne for vores liv ændres konstant. Den person, der er alkoholiker på et givet tidspunkt, behøver nødvendigtvis ikke være det hele livet igennem – hvornår er man for resten alkoholiker? – hvor meget skal man drikke for at måtte benytte drikkeskuret?
Jeg er enig med JyskeVestkystens lokalredaktør, at det er nødvendigt at få de kommende brugere af drikkeskuret med i debatten herom. Vil de føle, at de bliver udstillet, hvis de benytter drikkeskuret, hvor synes de, det skal placeres og hvad skal det indeholde?
Jeg ser opsætningen af et drikkeskur som en mulighed for at møde alkoholikerne, hvor de er. Herved skabes der rum for at komme i dialog med misbrugerne og skabe en større forståelse for deres liv og den situation, de er havnet i, på et uhøjtideligt niveau.
For mig er et drikkeskur et sted, hvor der er mulighed for at komme i kontakt med brugerne og høre om deres behov. Jeg opfatter drikkeskuret som et tiltag i stil med eksempelvis de kirker i Esbjerg, der har ansat gadepræster, hvis opgave er at komme i dialog med de mennekser, der har det svært – en dialog der vel og mærke finder sted i et for misbrugerne velkendt miljø, og hvor de føler sig på hjemmebane. Således opfatter jeg et drikkeskuer som et led i et opsøgende arbejde, hvor kommunes kvalificerede medarbejdere kan komme i dialog med alkoholikerne og derigennem hjælpe dem videre. Opsætningen af et drikkeskuer skal tænkes sammen med kommunens misbrugskonsulenter. Det er vigtigt, at drikkeskuret ikke bare bliver et sted, hvor det er komfortabelt at drikke, og hvoralkoholikerne kan få dækket et socialt behov. Men, at der skabes et sted med rummelighed, hvor det er attraktivt for misbrugerne at komme – ikke for at fastholde dem i deres misbrug og fjerne dem fra gaderne, men for at få et sted, hvor kommunes misbrugskonsulenter kan komme i kontakt med dem.