Fortsæt til indhold

Rasmus Fladberg fik flot comeback i Estland

Arkiv
Per Møller

BADMINTON: Efter en længere skadesperiode kunne Rasmus Fladberg fra Solrød Strand Badmintonklub i søndags fejre 2014 med en sejr til Estonian International med en finalesejr over ukraineren Valeriy Atrashchenkov.
- Det er min anden internationale series sejr i single - Ungarn var den første - men den her betyder utroligt meget for mig efter mit efterår har været præget af den knæoperation jeg var igennem, fortæller Rasmus Fladberg til BadmintonBladet.dk.
- Jeg blev opereret i menisken midt i september måned, så det er dejligt at være med igen. Det var hårdt med genoptræningen - man vil jo gerne hurtigt tilbage, men er også nødt til at lytte til om kroppen kan følge med, siger Rasmus Fladberg til Lørdags-Avisen.
Selvom sejren blev sikret forholdvist sikkert i to sæt med to gange 21-14, var det ikke just en dans på roser for Solrød Strand spilleren.
- Da jeg natten til fredag kastede op i flere timer, havde jeg ikke umiddelbart regnet med at stå i finalen. Men jeg er personligt rigtig glad for at jeg kan hive op i mig selv og fik kæmpet mig igennem turneringen, siger Rasmus Fladberg.
Men sejren blev altså sikret med glimrende spil, til stor tilfredshed hos Rasmus Fladberg.
- Jeg spillede rigtig godt i finalen, og fik den rette højde på bagbanen og variation i mit angreb. Det kombineret med det rette tryk synes jeg at jeg holdt styr på ham gennem det meste af kampen, fortæller Fladberg.
Til en stor turnering, hvor der var rigtig mange dygtige spillere med, og Fladberg samtidig kunne vinde kvartfinalen over Odenses Raul Must, der var på hjemmebane i Estland, og så besejre Valeriy Atrashchenkov i finalen, lover det godt for fremtiden efter det skadesplagede efterår.
- Det kræver rigtig meget at komme tilbage til 100 procent igen efter sådan et skadesdyk, og jeg er derfor vildt glad for at jeg er tilbage hvor jeg allerhelst vil være og kunne vinde en turnering som denne. I tillæg til dette var det en af de stærkeste internationale series turneringer med mange gode top-europæiske spillere, så jeg er derfor rigtig glad for at kunne hive guldet med hjem.

Swedish Masters venter

Det stopper dog ikke her for Rasmus Fladberg som allerede i næste uge skal til Sverige og spiller Swedish Masters.
- Jeg skal først og fremmest nyde den her sejr og tygge lidt på den.
Herefter skal jeg til Sverige i næste uge. Det er også en stærkt besat turnering som jeg glæder mig vildt meget til, slutter Rasmus Fladberg.
Se resultaterne fra Estonian International her.