Fortsæt til indhold

For sjældent at ældre kommer i bad hver anden uge

Arkiv
Anette Gundlach

Merete Dea Larsen fra DF vil være sikker på, at ældre hjemmeboende i Roskilde Kommune bliver tilbudt at komme i bad en gang om ugen.
- En gang hver 14. dag er meget sjældent, og hvis man er vant til at bade oftere, hvilket de fleste er, er det ikke godt nok, siger Merete Dea Larsen og fortsætter:
- Hvis de ikke vil i bad, er det selvfølgelig også i orden.
Politikeren mener, at man i Roskilde skal have vedtaget nogle standarder, der blandt andet sikrer, at de ældre ikke kun kommer i bad hver 14 dag.
Hun foreslår, at de penge kommunen sparer ved at rehabilitere og træne ældre, så de bedre kan klare sig i eget hjem, skal bruges på, at de får det bedre på andre områder.
- Vi skal have diskuteret de ældres hjælp helt ned i detaljen, så vi er sikre på, hvad de får, siger Merete Dea Larsen.

ag@roskildeavis.dk