Fortsæt til indhold

Skuffet over aftale

Arkiv
Anette Gundlach

Lærernes formand Peter Hansen er skuffet over det tilbud om en aftale et flertal i Byrådet gav lærerne i Roskilde på byrådsmødet i januar.
Tilbuddet drejer sig om, at lærerne får 215 timer om året til forberedelse, men hvor skolelederne samtidig har et afgørende ord at sige om, hvordan timerne anvendes.
-Jeg er skuffet, fordi lærerne ikke er sikret 215 timer til individuel forberedelse og efterbehandling af undervisningen.
Det vedtagne forslag siger, at der i skoleårene 2014 til 2016 afsættes en pulje på 215 timer til den individuelle forberedelse, forældresamarbejde, efterbehandling af undervisning med videre.
- Det vil sige puljen skal også dække meget andet, nemlig skolehjemsamarbejde og et ukendt antal opgaver. Alt i alt betyder dette, at lærerne ikke er garanteret noget, og det gør mig skuffet.

Giv besked

I det hele taget, mener Peter Hansen, at det er meget problematisk, at hele skolereformen stadig ligger fuldstændigt åben hen uden nogen form for rammer, da dette skaber usikkerhed og utryghed hos lærerne.
- Ventetiden er hård for både lærere og ledere, vi har brug for at få besked om, hvordan vores fremtidige hverdag skal se ud, siger Peter Hansen og fortsætter:
- Vi får at vide, at vi skal arbejde 40 timer om ugen, men vi mangler at få besked om, hvornår vi skal starte og slutte, hvornår vi kan afspadsere, og hvor vi skal forberede os.
I dag ved lærerne præcist, hvordan et skoleår ser ud og fungerer.
- Lærerne kendte til skoledagens rammer. De vidste, de kunne afspadsere i ferierne, når de havde haft lange undervisningsdage med mange møder. Rammerne mangler stadig, siger Peter Hansen.

Optimisme

Peter Hansen mener dog stadig, at der er grund til optimisme, når man tænker på planerne om den nye skolereform.
- Jeg sporede flere ytringer på byrådsmødet, som jeg mener er positive, og som jeg opfattede som fremstrakte hænder mod os, siger Peter Hansen og fortsætter:
- Flere politikere udtrykte vilje til at definere noget af rammen for lærernes arbejde. Nemlig på hvilke dage udover elevernes skoledage lærernes arbejde placeres.
Det vigtigste for Peter Hansen er, at rammerne kommer på plads hurtigst muligt, så man kan komme videre med planlægningen af indholdet i den nye folkeskole.

ag@roskildeavis.dk