Fortsæt til indhold

Musikskolens elever gav flot koncert

Arkiv
Arkiv

KØGE: Der er ikke noget at sige til, at Musikskolens Venner kom på overarbejde og måtte hente flere kager tre gange, før der var nok til alle de mennesker, der søndag eftermiddag kom for at høre musikskolens trofaste elever spille.
- Trofaste må man kalde dem, der selvom de har sluppet musikskolen og er fortsat på MGK og konservatoriet, stadig stiller op til koncerter, når Dorte Hjelmholm kalder, siger Helle Bodi fra Køge Musikskole.
Om det er den gode ballast, de har fået i musikskolen, eller deres eget talent, der gør udslaget, er ikke til at vide, men en ting er sikker – de leverede en formidabel koncert, der startede med 2 MGK elever, der begge spillede Chopin.
- Efter dem skulle Rune have spillet, men desværre var han dagen før koncerten kommet til skade med sin finger, og så kan man jo ikke spille klaver. Heldigvis var han i stand til at skaffe en ”vikar”, Tony Nguyen, der så absolut var en værdig afløser, der på trods af det korte varsel kastede sig ud i et fantastisk væld af toner komponeret af henholdsvis Chopin og Rachmaninoff, fortæller Helle Bodi.
Efter pausen bød koncerten på sprøde spanske guitartoner leveret af Andreas Nielsen, der aldrig siger nej, når musikskolen kalder, skønt han nu er startet på konservatoriet i Århus.
Som afslutning på koncerten kom Marie Louise Lind, der også har trådt sine barnesko i musikskolen, med sin klaverkvartet, der meget sigende hedder Kammertonen. Marie Louise har spillet cello, siden hun var 8 år, og hun har bestemt ikke spildt tiden, for sammen med resten af kvartetten leverede hun et flot punktum for koncerten – og som Dorte Hjelmholm efter koncerten sagde: Jeg har haft hende til klaver.
pm

Tony Nguyen. (Foto. Helle Bodi).
Marie Louise modtager det velfortjente bifald. (Foto: Helle Bodi).
Andreas Nielsen kommer hver gang, der bliver kaldt. (Foto: Helle Bodi).