Petersen ny S-kandidat
Alt tyder på at den tidligere SF'er, Jesper Petersen, bliver ny lokal folketingskandidat for S
Haderslev-kredsens bud på et socialdemokratisk medlem af Folketinget har hidtil heddet Kim Qvist. Det tidligere byrådsmedlem, der nu er forstander på Den Økologiske Landbrugsskole i Kalø på Djursland, opnåede ikke valg ved det seneste folketingsvalg.
Det har længe været kendt, at der er kræfter i det socialdemokratiske bagland, der gerne så Kim Qvist skiftet ud. Og derfor var det meget belejligt at den tidligere SF'er, Jesper Petersen, byttede sin SF-partibog ud med en socialdemokratisk én af slagsen efter formandsvalget i sin tid. Jesper Petersen, der i sin tid formulerede sine første brandtaler i Hammelev, har allerede gjort kometkarriere i partiet og sidder som finansordfører.
Efter Qvists exit er vejen banet for en ny, lokal, kandidat med vinderpotentiale. Derfor tyder alt på at manden de lokale socialdemokrater vil satse på ved næste valg hedder Jesper Petersen.