Fortsæt til indhold

Oste-magere lærer om IT

Et digitalt fremstød på mejeriet i Kruså, skal lære medarbejderne om mulighederne med biblioteket online

Arkiv
Arkiv

Fra 1. marts kan medarbejderne hos Arla Foods Kruså Mejeri to gange om ugen få hjælp til Aabenraa Bibliotekernes digitale tilbud på nettet.
To medarbejdere fra biblioteket står to gange om ugen parate i kantinen til at fortælle om de digitale tilbud. Medarbejderne på Kruså Mejeri kan også få hjælp, hvis teknikken driller.
Projektet er støttet af Kulturstyrelsen med 50.000 kr. og kører indtil udgangen af maj måned.
"Jeg mener, vores bibliotekstilbud skal være til gavn for flest mulige borgere. Selvom bibliotekerne har en god åbningstid, kan det være svært for nogle borgere at nå et besøg på biblioteket. Derfor er jeg glad for dette forsøg, hvor vi hjælper de mejerimedarbejdere, der ønsker det, i gang med at bruge vores digitale bibliotekstilbud", siger formand for Kultur- og Fritidsudvalget Tim Wulff.
Birgit Høj Lorenzen, der er HR-koordinator på Arla Foods Kruså Mejeri, fortæller, at mejeriet er gået ind i projektet, fordi det kan være til gavn for medarbejderne:
"De får muligheden for at lære noget nyt og se, hvad et bibliotek kan bruges til ud over at låne bøger. Vi håber selvfølgelig også på, at vores medarbejdere vil bruge deres nye viden til gavn for deres arbejde", påpeger hun.
Vækst- og udviklingschef Morten Fogh, der også er chef for Aabenraa Bibliotekerne, slår fast, at der allerede nu er en række gode bibliotekstilbud, som er digitale. Og at flere kommer til. Man kan blandt andet læse e-bøger, lytte til bøger, læse udenlandske tidsskrifter og lytte til musik for bare at nævne et par eksempler.
"Det vil vi gerne gøre tilgængeligt for så mange borgere som muligt. Mange gange kan tekniske problemer spænde ben for borgere, der ønsker at benytte de digitale tilbud. Det ved vi fra workshops, vi holder for borgerne på vores biblioteker. Derfor tager vi ud på Kruså Mejeri og hjælper medarbejderne i gang. Og det sker på de tidspunkter i døgnet, der passer dem bedst", slår Morten Fogh fast.