Kør en tur med veterantog i vinterferien
TOGTUR: Søndag den 16. februar kører Østsjællandske Jernbaneklub årets første veterantogtur. Toget kører mellem Køge og Faxe Ladeplads.
Det er klubbens hyggelige motorvognstog, der klarer dagens kørsler.
Toget består af to motorvogne, bygget på fabrikken Triangel i Odense, i henholdsvis 1928 og 1932, mellem de to motorvogne, er der den hyggelige lille personvogn med de åbne ende perroner, bygget i 1924.
Hele personalet på søndagens tur, er medlemmer af Østsjællandske Jernbaneklub, der alle arbejder ulønnet, så der er mulighed for at lave et godt overskud, der udelukkende går til at vedligeholde og istandsætte de gamle tog.
Jernbaneklubben sørger for at der vil være god varme i toget, men hvis man ønsker at opholde sig på de åbne ende perroner, må det tilrådes at tage varmt tøj på.
Toget kører fra: Køge Station kl. 10.01 og 14.01 og Hårlev st. kl. 10.23 og 14.23. Der er ankomst i Faxe Ladeplads kl. 10.50 og 14.50. Retur er der afgang fra Faxe Ladeplads kl. 11.25 og 15.25 og fra Hårlev kl. 11.57 og 15.57. Veterantoget er i Køge kl. 12.16 og 16.16. Der er mulighed for at stå af og på toget på mellemstationerne.
Børn på 4 år og derunder kører gratis med veterantoget.