Fortsæt til indhold

63-årig stukket ned i Roskilde

Knivstikker anholdt

Arkiv
Anette Gundlach

En 63-årig mand fra Roskilde blev søndag eftermiddag kort efter klokken 16 stukket ned tæt på sin bopæl i Nygade i Roskilde.
Manden blev stukket flere gange i ryggen og foran på brystet af en 25-årig mand med bopæl i Horsens. De to havde haft en kontrovers efter, at den 25-årige havde slået og sparket sin hund. Den 63-årige havde bedt hundejeren om ikke at tæve løs på dyret.
Hundeejeren var blevet så vred over indblandingen, at han begynder at stikke løs på manden og ramte ham i alt otte gange med kniven.
Efter knivoverfaldet gik manden stærkt blødende op i lejligheden.
Politiet blev tilkaldt, og den 63-årige blev fløjet med lægehelikopter til Rigshospitalets Traumecenter. Han kom på operationsbordet med de livstruende stik, og i løbet af aftenen blev han meldt udenfor livsfare.

Stak af

Efter overfaldet stak knivstikkeren af, men han ankom sammen med sin hund klokken 17.38 på Politigården i Roskilde, hvor han forklarede, at han havde været involveret i noget med en kniv. Han blev efterfølgende anholdt, fordi han passede til de signalementer, som vidner havde givet af ham og hunden.
Politiet tog efterfølgende prøver for at se, om den 25-årige var påvirket af stoffer eller alkohol.
Den 25-årige kommer i grundlovsforhør i løbet af mandagen.

ag@roskildeavis.dk

Offeret for knivstikkeren formåede at komme op i sin lejlighed i Nygade, hvor politiet senere ankom.