Fortsæt til indhold

Lær om Digital Post på biblioteket

Frederikssund Bibliotekerne og Borgerservice sætter fokus på Digital Post, så alle i Frederikssund Kommune bliver klar til den 1. november 2014

Arkiv
Jesper Kappel

Allerede nu har knap 32 % af alle borgere over 15 år i Frederikssund Kommune oprettet en digital postkasse. Den 1. november 2014 bliver det obligatorisk for alle borgere at kommunikere digitalt med det offentlige.
For at hjælpe flere borgere til at få oprettet en digital postkasse og lære at bruge de muligheder, der er på borger.dk afholder Frederikssund Bibliotekerne i samarbejde med Borgerservice adskillige introduktioner i løbet af de kommende måneder.
Hver introduktion indledes med 30-40 minutters oplæg om oprettelse af digital postkasse, hvordan den bruges og indstilles samt om selvbetjeningsmulighederne i borger.dk. Der vil desuden være introduktion til mulighederne på Frederikssund Kommunes hjemmeside.
Derefter vil det være muligt at stille spørgsmål samt få individuel vejledning. Har du ikke en Nem-ID, kan du få oprettet den. Har du en Nem-ID, skal du medbringe nøglekort, og eventuelt kode til aktivering, hvis dette ikke er sket.
Introduktionerne foregår altid i tidsrummet fra klokken 10.00 til 12.00. Mandag den 10. marts er det på Jægerspris Bibliotek, og torsdag den 10. april er det på Skibby Bibliotek Tilmelding er ikke nødvendig.