Fortsæt til indhold

Beskæftigelsen er faldet i Aabenraa

Der har været et fald i beskæftigelsen i Aabenraa i de seneste fire år. Men det ser endnu værre ud i nabokommunerne

Arkiv
Af Betina Skjønnemand

For langt de fleste kommuner er det kun gået én vej med beskæftigelsen under krisen, og det er ikke overraskende nedad.
Kun ni ud af Danmarks 98 kommuner kan fremvise en stigning i beskæftigelsestallet i årene 2009 til 2013, viser en ny undersøgelse fra Ugebrevet A4.

Aabenraa klarer sig bedst

Selvom Aabenraa placerer sig som den bløde mellemvare som nr. 54 ud af 98, så er der alligevel grund til forsigtig optimisme. For tallene viser, at Aabenraa klarer sig bedre end nabokommunerne i syd.
Mens Aabenraa har oplevet et fald i beskæftigelsen på 7,8% i løbet af de fire år, så må Haderslev kommune kæmpe med et fald i beskæftigelsen på 3642 personer, eller hvad der svarer til hele 13,7 %.
Sønderborg kommune har et fald på 11.5%, mens Tønder er den kommune i syd, der klarer sig bedst næst efter Aabenraa. I Tønder er faldet i beskæftigelsen således på 8,7 %.
Faldet i beskæftigelsen kan dog vendes, mener eksperter.
“Hvis kommunerne gør det lettere og billigere at være virksomhed i den enkelte kommune, kan det være med til at tiltrække flere virksomheder”, siger Geert Christensen, analysechef i Dansk Erhverv til Ugebrevet A4.
Han peger f.eks. på lavere omkostninger for virksomhederne og hurtigere sagsbehandling i kommunen.
Og det er gode nyheder for Aabenraa kommune. Kommunen har netop ført en erhvervspolitik, der lægger vægt på disse to områder. Kommunen har nemlig en 24 timers service overfor virksomhederne og ingen dækningsafgift.