Fortsæt til indhold

S afviser aftale om maximum af undervisningstimer

Arkiv
Arkiv

Socialdemokratiet holder fast i forslaget om, at lærerne i Roskilde skal kunne forberede sig i 215 timer om året. Det vedtog de også på sidste møde i byrådet sammen med DF og Konservative.
Til gengæld siger de nej til EL, SF og R's forslag om, at lærerne højst skal undervise 800 timer på et skoleår, forklarer gruppeformand Poul Andersen.
- Vi mener, at forslaget begrænser mulighederne på skolerne. Vi mener, at man på den enkelte skole selv skal have lov til at forhandle sig frem til, hvordan timerne skal bruges.
S-ordfører Karim Arfaoui forklarer, at skolerne på nuværende tidspunkt allerede er begyndt at planlægge skemaerne for det kommende skoleår.
- De har brug for ro og ikke for, at vi hele tiden udstikker forskellige signaler, siger Karim Arfaoui.
Han forklarer, at man løbende vil holde øje med arbejdsmiljøet på skolerne.
- Hvis det er rigtigt, som vi har hørt, at nogle ledere planlægger, at lærerne skal være tilstede på skolen i 42 timer, så mener jeg ikke, at lederne lever op til deres ansvar, siger Karim Arfaoui og fortsætter:
- Så må vi se hvilke politiske skridt, vi så skal tage. En ting er sikkert, vi kommer til at holde rigtig godt øje med, hvad der sker ude på skolerne.

ag