Fortsæt til indhold

Så er der igen dømt Øl-dag i Aabenraa

Fra i dag fredag kan du købe dette års Aabenraa Sommer øl

Arkiv
Arkiv

Efter Aabenraa Byhistoriske Forening i fem år har haft succes med at markedsføre en Aabenraa Øl i perioden fra oktober, så er det nyt, at der nu også kommer en Aabenraa Sommer Øl.
Der er tale om en Wiener øl type (classic) - Gylden Lager med 4,6 % Alk. – med let duft af frugt, korn og hyldeblomst og smag af ristet brød og karamel med en god fylde og maltsødme.
De tre makreller i etiketten er hentet fra Aabenraas byvåben, og de små humleblade i den røde bord minder om, at Aabenraa i middelalderen var kendt for sin gode humle. Hovedmotivet – Hanen - og navnet er også inspireret af historien, hvor Aabenraas første historiker, organist Claus Møller i en bykrønike fra 1620 bl.a. skriver: ”Man brygger her et godt øl, bedre end i Wismar, thi før i tiden har de af adelen, som boede her i fyrstendømmet og Sundeved foretrukket dette Kükelhaen øl og ladet det bringe til deres gaarde”
På denne baggrund har foreningen besluttet, at Aabenraa Øl i fremtiden skal hedde ”Kyckelhaen”. Kyckelhaen, Aabenraa Sommer Øl markedsføres kun i et begrænset antal flasker og kan bl.a. købes hos Carstensens Tehandel, Vin og Gastro og Aabenraa Slagteren. Overskud fra salget går til Byhistorisk Forenings bevaringsfond.