Fortsæt til indhold

Forening klar til påskesjov

Historisk Forening for Skibby-egnen holder et påske-arrangement

Arkiv
Arkiv

Lørdag den 12. april klokken 14.00 inviterer Historisk Forening for Skibby-egnen til et arrangement i Lindegårdsparken mellem Skibby og Ferslev.
På denne Palmelørdag skal man nyde foråret i det historiske parkanlæg. Man mødes ved indgangen til Lindegårdsparken, hvor Kirsten Ramkær som sædvanlig vil sætte de fremmødte i gang med dagens jagt på de skjulte ”harereder” med sukkeræg og andet godt.
Man ender på Tusindtrinsbakken, hvor der skal konkurreres ved at trille de flot bemalede, hårdkogte æg, som man selv skal medbringe, ned ad denne formidable kælkebakke. Der er præmie til den, hvis æg når længst ned mellem muldvarpeskud og græstuer. Derefter vil Kirsten Ramkær sætte gang i forskellige lege.
Deltagelse og et bæger varm cacao koster 10 kr. Det er et arrangement for hele familien, hvor alle er velkomne.