Endnu en virksomhed slår sig ned i ”Den Hvide By”
Der var en form for rejsegilde – i hvert fald både øl og røde pølser – da ”Den Hvide By” i Køge i mandags kunne fejre en form for rejsegilde på den gamle varmecentral fra Codan Gummis tid. Varmecentralen er nemlig ved at blive op- og tilbygget til en moderne kontor-ejendom, hvor der bliver samlet set ca. 1800 kvm til rådighed.
En stor del af dem sætter Omron sig på, idet de flytter fra Lykkebækvej i Køge til den nye bygning, som får både stueetage, 1. sal og indskudt 2. sal. Omron skal bruge ca. 1100 kvm, så der er ledig kapacitet til en eller flere virksomheder mere, som ønsker velbeliggende lokaler med gode parkeringsforhold.
Der arbejdet i øjeblikket på højtryk for at få ejendommen gjort klar til Omron, der efter planen skal flytte ind i starten af juni måned.