Fortsæt til indhold

Lone Myrhøj skal arbejde på Nørremarken

Den kendte SF-politiker har fået job som boligsocial projektkoordinator på Nørremarken i Vejle

Arkiv
Arkiv

Boligforeningen AAB har per 1. maj ansat Lone Myrhøj som ny projektkoordinator i den boligsociale helhedsplan på Nørremarken. Hun er uddannet international socialrådgiver og har tidligere arbejdet som opsøgende gademedarbejder for udsatte unge i Fredericia Kommune. Lone Myrhøj kommer fra et job hos en privat døgninstitution for sindslidende. Og så sidder hun i byrådet for SF.
Siden 2010 har hun desuden siddet i Vejle Byråd for SF, hvor hun er gruppeformand.
Knud Aage Thiemer, der er formand for Styregruppen i helhedsplanen siger:
”Vi glæder os til, at Lone starter. Hun har en baggrund, som vi tror, vil passe rigtigt godt til de mange opgaver, der er i et boligområde som Nørremarken. Hendes politiske kendskab er desuden en spændende ny vinkel, som vi tror kan være med til at sikre en endnu bedre kobling mellem de indsatser, vi som boligforening sætter i gang, og de kommunale indsatser. I Styregruppen ser vi frem til et godt samarbejde.”
I samarbejde med beboerne, afdelingsbestyrelserne og øvrige samarbejdspartnere skal Lone Myrhøj og helhedsplanens anden projektkoordinator Raeka Maoud arbejde med at udvikle boligområdet. I helhedsplanen arbejdes der lige nu blandt andet med involvering af de unge, en Sundhedsagent-uddannelse, lokale undervisningstilbud, opgangsambassadører og at skabe beboernetværk.
“Jeg er rigtig glad for at være blevet projektkoordinator for helhedsplanen i Nørremarken og ser frem til at møde de mange beboere og samarbejdspartnere, så vi sammen kan gøre Nørremarken til et endnu bedre sted at bo. Der er i forvejen mange fantastiske ildsjæle, som gør en stor indsats, og vi skulle gerne have endnu flere engageret, så der kan opstå flere fællesskaber på tværs. Det er med til at skabe glæde og sammenhold. Og med et smil på læben er livet bare skønnere,” siger Lone Myrhøj.
Den boligsociale helhedsplan på Nørremarken er et samarbejde mellem de tre boligforeninger AAB Vejle, ØsterBO og Lejerbo Vejle samt Vejle Kommune, BolivVejle og Landsbyggefonden. Helhedsplanen består af tre almene boligafdelinger – Finlandsparken (AAB), Moldeparken (ØsterBO), og Finlandsvej (Lejerbo).