Melodi Grand Prix Tribute med Brdr. Olsen
Onsdag aften den 16. april på Køge Torv
KØGE: Der bliver masser at glæde sig til, når der onsdag den 16. april holdes aftenåbent i Køge by.
Blandt de mange ting der er at se frem til, er koncerten kl. 20.30 på Køge Torv med ingen ringere end Brdr. Olsen.
Jørgen Olsen og Niels "Noller" Olsen, der oprindeligt stammer fra Odense, flyttede med deres forældre til København i en tidelig alder, og allerede da de var henholdsvis 12 og 8 år, startede de bandet "The Kids" med Morten og Niels Thybo.
I 1978 udsendte de en ny single "San Francisco"/"Marie". Singlen var det første nummer på dansk, brødrene udsendte som en "A" side, og efter "San Franciscos" succes i Det Danske Melodi Grand Prix blev det en af deres mest solgte plader nogensinde. I 1986 deltog de igen i Det Danske Melodi Grand Prix med nummeret "Fællessang I Parken",
Brødrene Olsen har deltaget i det danske Melodi Grand Prix syv gange, hvoraf de to var med Jørgen Olsen som soloartist. Men 2000 fortryllede Brødrene såvel jury som publikum med et fantastisk sceneshow og fremførelse af sangen i sin engelske version - "Fly On The Wings Of Love". Under hele point-givingen lå Danmark suverænt i toppen, og ingen andre lande kunne forhindre brødrene i at flyve guldsejren hjem til Danmark.
I 2005 kunne Brødrene Olsen fejre deres 40 års jubilæum - og ikke nok med det. Jørgen og Noller var sammen med 13 andre tidligere Grand Prix-deltagere blevet stemt ind i den store 50-års Congratulations jubilæumsfest, der blev afholdt i Forum i København den 22. oktober 2005. Her havde Brødrenes vindersang fra Stockholm 2000 ”Fly On The Wings Of Love” chancen for at blive kåret som den bedste Grand Prix-sang nogensinde! Men tabte desværre.
Nu skal det Internationale Grand Prix endnu engang afholdes på dansk jord og det fejres med en landsdækkende tour hvor bl.a. køgenserne får mulighed for at opleve de Internationale Grand Prix vindere fra år 2000 med et 30 minutter langt Grand Prix show krydret med numre fra deres seneste album.
pm